sobota, 30 marca 2013

badamy!

...

Samobadanie piersi pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych oraz szybkie podjęcie leczenia. Kobiety podczas samokontroli są w stanie wyczuć guz wielkości 1 cm, który jest w pełni uleczalny. Czy wiesz jak powinno wyglądać samobadanie piersi?Jeśli ukończyłaś 20 rok życia pamiętaj o rutynowym samobadaniu piersi.


 


Badanie wykonuj zawsze w tym samym dniu cyklu menstruacyjnego, najlepiej 2-3 dni po miesiączce, w ciepłym pomieszczeniu, nie rzadziej niż raz na miesiąc.

Prawidłowo wykonane badanie piersi powinno składać się z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na oglądaniu stanu piersi, drugi na ocenie dotykowej.
Stan piersi oglądaj w pozycji stojącej przed lustrem. Najpierw zwróć uwagę, czy nie ma zmian w ich wyglądzie, wielkości, kształcie, kolorze skóry i brodawek. Takiej oceny dokonaj po uniesieniu rąk do góry, a następnie ze swobodnie opuszczonymi rękami.

Nie zapomnij o obejrzeniu górnej części piersi, która dochodzi do pachy.Piersi obejrzyj także z profilu. Spleć dłonie z tyłu głowy i stań przed lustrem raz lewym, raz prawym bokiem. Zwróć uwagę na symetryczne ułożenie piersi.


Następnie pochyl się do przodu i zwróć uwagę na występowanie ewentualnych zmian w kształcie piersi, pofałdowań na skórze, oraz „wyciągniętych” brodawek.


Teraz przejdź do badania dotykowego. Wykonuje się je w pozycji stojącej i leżącej. W tym etapie zwróć uwagę na stan skóry i miąższu piersi oraz wygląd brodawki. Przed przystąpieniem do badania, pamiętaj, że zdrowa pierś powinna mieć miękką, rozluźnioną strukturę.

Badanie dotykowe rozpocznij od sprawdzenia brodawki. W tym celu uciśnij otoczkę brodawki, obserwuj, czy nie wycieka z niej płyn.

Połóż się na plecach i umieść jedną rękę pod głową. Taka pozycja ułatwi dostęp do gruczołu piersiowego. Lewą pierś badaj prawą ręką i na odwrót. Uciskaj pierś poszukując guzków lub zgrubień. Przeprowadź badanie dokładnie na całym obszarze piersi. Badanie wykonuj całą dłonią, a nie tylko końcem palców. Nie zapomnij o sprawdzeniu pach, węzłów chłonnych i okolicy nadobojczykowej. Całą procedurę powtórz dla drugiej piersi. W ten sam sposób zbadaj biust w pozycji stojącej.Objawy, które powinny wzbudzić niepokój: ból piersi, wyciek z brodawki, zmiana kształtu lub wielkości piersi, przebarwienia na skórze, wyczuwalny guzek lub obrzęk pod pachą.Jeśli zauważysz u siebie takie objawy niezwłocznie skonsultuj się lekarzem. Tylko wczesne wykrycie niepokojących zmian i szybkie wdrożenie terapii daje szansę na pełne wyleczenie ewentualnej choroby.
ola.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz