sobota, 30 marca 2013

drzazga..

...
 To kawałek jakiegoś materiału, który wbił się w skórę lub pod skórę. Może to być drewno, metal, szkło, kolec. Na ogół nie jest konieczna pomoc lekarza,gdyż większość drzazg można usunąć samemu.


Czy to jest niebezpieczne?
Drzazga rzadko bywa niebezpieczna, jednak powodujące głębokie rany, które nie krwawią i mogą być niebezpieczne, ponieważ noszą ryzyko zakażenia tężcem.

Co zrobić najpierw?
Jeśli to kawałek szkła. może ono całą swą powierzchnią wbić się w ciało, nie należy więc samodzielnie go usuwać tylko zwrócić się o pomoc do lekarza.


 Jeśli to nie jest odprysk szkła, a jego koniec wystaje na zewnątrz, należy go usunąć pincetą uprzednio wyjałowioną, np. przy pomocy płomienia. Trzeba poczekać aż końce pincety wystygną.
Jeśli drzazga znajduje się pod skórą, należy wyjałowić ostrą igłę w ogniu. Na miejsce gdzie wbiła się drzazga, należy przyłożyć kawałek lodu dla lekkiego znieczulenia skóry, a potem przy pomocy jałowej igły delikatnie przerwać skórę i odsłonić drzazgę. Z chwilą gdy koniec drzazgi zostanie uwolniony, wyciągamy go wyjałowiona pincetą.


 Myjemy okolicę, z której usuneliśmy drzazgę, mydłem i wodą, a następnie smarujemy kremem antyseptycznym. Nie przylepiamy plastra!
Jeśli podczas próby wyciągania drzazgi wystąpią jakieś trudności, rezygnujemy z niej i udajemy się po pomoc do lekarza.

Czy jest potrzebny lekarz?
Należy natychmiast udać się do lekarza, jeśli drzazga jest ze szkła, jeśli jest zanieczyszczona ziemią z ogrodu (co zwiększa ryzyko zakażenia tężcem) lub jeśli nie udaje nam się łatwo jej wyciągnąć.


Co może zrobić lekarz?
  • Jeżeli drzazga jest kawałkiem szkła albo znajduje się głęboko pod skórą, lekarz usunie ją przy pomocy miejscowego znieczulenia.
  • Jeżeli w ranie znajduje się ziemia z ogrodu, lekarz może dać dziecku zastrzyk przeciwtężcowy.                    
ola.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz