sobota, 30 marca 2013

afty, czy pleśniawki?

Na początku należy rozróżnić afty i pleśniawki..


Pleśniawki:


Wywoływane grzybami drożdzakami Candida albicans
białe plamki przypominające ścięte mleko
Stosuje się na nie antybiotyki - np. nystatynę, oraz 1% roztwór fioletu krystalicznego.
Moga sie przenieśc np. na narządy płciowe.

Afty:


Są to otwarte owrzodzenia zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka z wytworzeniem miejscowego stanu zapalnego. Często afty występują z nawrotami (nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej).
Ich obraz kliniczny to nadżerki,czyli ubytki błomy śluzowej, pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem



Wykazano związek pojawiania się aft z czynnikami takimi jak:  
stres,  
gorączka,  
urazy mechaniczne, np. podczas zabiegów stomatologicznych, podrażnienie szczoteczką do zębów podczas szczotkowania, umożliwiają rozwinięcie się afty, ale nie stanowią jej przyczyny,  
przypadkowe przygryzienie,  
zmiany hormonalne,  
podrażnienia wywoływane pastą do zębów,  
niedobór witaminy B12,żelaza,  
niektóre leki zwalczające anginę, 
zapalenia jelit,


Afty mogą również pojawiać się wskutek zażywania silnych antybiotyków. W tym wypadku najlepszą formą zapobiegania i leczenia aft jest przyjmowanie leków osłonowych na bazie bakterii kwasu mlekowego
Dużą rolę w zachorowaniach na aftozę nawrotową odgrywają czynniki genetyczne oraz predyspozycje rodzinne. Około 30 proc. osób chorujących na aftozę nawrotową ma w swojej najbliższej rodzinie osobę z tą samą dolegliwością. W przypadku występowania tej choroby u obojga rodziców, wystąpienie aft u ich dzieci wiąże się z 90 proc. ryzykiem.

Zalecenia przy aftach:



Witaminy B - zwłaszcza B12, ale też H, PP i innne, sen, dobre odżywianie, magnez,cynk, witamina A, C, E, jogurty, ew. actimel, drożdze (zawieraja witaminy B)
Unikac cukru (to działa zwłascza na pleśniawki,gdyż ich namnażanie jest zahamowywane)
Dbać o higienę jamy ustnej

Sprawdzić,czy nie ma się:  
chorób jelit (np. grzybicy)  
hiv 
chorób zebów
chorób midałkow, zatok
utajone grzybice (jelit, płuc itp)
badania krwi na ASO (gronkowiec)
odczyn immunologiczny w klasie IgM w kontekscie wirusów brodawczaka i opryszczki (HPV oraz HSV)

Lekarstwa:





Nawilzony wacik woda utlenioną przyłożony do chorego miejsca,gdy dostęp jest ograniczony,jamę ustną płuczmy rozcienczonym roztworem wody utlenionej.
Preparaty żelowe dzialające miejscowo:
Sachol,Aphtin,czy rozpuszczalne plastry naklejane bezpośrednio w jami ustnej.
ola.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałem ile jest różnic między aftami a pleśniawkami. Stomatologia ogólna jest bardzo skomplikowana i bardzo ciężka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Retainer stały, zwany także aparatem stałym lub aparatem ortodontycznym, to urządzenie stosowane po leczeniu ortodontycznym w celu utrzymania zębów we właściwej pozycji. Składa się z metalowych lub ceramicznych klamerek przyklejonych do przednich powierzchni zębów oraz cienkiej metalowej lub drucianej płytki umieszczonej na podniebieniu lub języku. Retainer stały działa poprzez utrzymywanie zębów w stabilnej pozycji, zapobiegając ich przesuwaniu się z powrotem do wcześniejszej nieprawidłowej pozycji. Urządzenie to wymaga regularnego mycia i konserwacji, a także kontroli przez ortodontę w celu monitorowania postępu w utrzymaniu prawidłowej pozycji zębów. Retainer stały jest często stosowany jako ostatni etap leczenia ortodontycznego i może być noszony przez kilka lat lub nawet całe życie.




    OdpowiedzUsuń